Köp- och leveransvillkor
Köp- och leveransvillkor för Tehuset Java
1. Leveranstid
Normal leveranstid är inom 2-5 vardagar från den dag då beställningen gjordes. Om en vara skulle ta slut kan leveranstiden bli något längre. Vid längre leveransförsening har ni alltid möjlighet att upphäva köpet. Kontakta i så fall Tehuset Java, mail handla@tehusetjava.se eller tel: 046-211 19 86.
Varor som beställts från vår hemsida för avhämtning (ej betalda) i butik ligger reserverade i 4 (fyra) vardagar, därefter makuleras er order.
Varor som beställts från vår hemsida för avhämtning (betalda) i butik ligger kvar i vår butik tills ni hämtar upp dem. Vi kommer kontakta er efter 14 dagar.
Avhämtning kan ske tidigast första vardagendagen efter ni la er order efter kl 14:00.
Vi reserverar oss för slutförsäljning samt för lagerhållning hos våra leverantörer samt för eventuella prisfel.
2. Bekräftelse
När vi mottagit er beställning skickar vi er snarast en bekräftelse per e-post med information om er beställning. Det är bra om ni sparar orderbekräftelsen för att ha till hands vid eventuella kontakter med oss på Tehuset Java.
3. Betalningsalternativ
KORT
Vi accepterar kortbetalning och för närvarande VISA, MasterCard och American Express. När ni betalar med kreditkort hanteras betalningen av vår betalningspartner DIBS (www.dibs.se) för att garantera snabb och säker betalning. Så här går det till:
- När ni valt ut de produkter ni vill handla och loggat in väljer du Kreditkort som betalningsmetod. Ni länkas nu över till DIBS säkra betalningsserver. Tehuset Java hanterar inga kortuppgifter utan er betalning sker via ett inlänkat fönster från DIBS.
- Välj typ av kreditkort (Visa, MasterCard & American Express), ange kortnummer och giltighetsdatum
- En kontroll görs att kortuppgifterna stämmer samt att det finns pengar på kontot.
- Pengarna reserveras på ert konto. Det kan innebära att ni inte kommer åt pengarna (beror på respektive kreditinstituts policy) men de har ännu inte förts över till Tehuset Java.
- Samma dag som varorna levereras överförs pengarna via DIBS till Tehuset Java.
Om någon produkt i er beställning är restnoterad och ni efter 28 dagar fortfarande inte fått hela leveransen kommer resterande produkter att strykas ur ordern och det reserverade beloppet frisläpps.
Här kan ni läsa mer om hur DIBS fungerar:
http://www.dibs.se/
FAKTURA
Vi accepterar även faktura via vår partner Klarna (
www.klarna.com).
Betalningsvillkor 14 dagar. Vid försenad betalning utgår påminnelseavgift med det belopp som är tillåtet enligt lag f.n. 50 kr samt dröjsmålsränta med 24% + gällande referensränta. Sedvanlig kreditprövning utan kännedomskopia sker och leverans sker endast till folkbokförd adress.
Observera att betalning skall ske till Klarna och inte till Tehuset Java AB.
Villkor för faktura
4. Frakt
Vi tillhanda håller olika leveransmetoder. Vi skickar med DHL och Posten.
Observera att DHL och Posten har olika utlämningsställen.
DHL SERVICE POINT
Leverans med DHL Service Point sker till det DHL Service Point som ligger närmast den angivna leveransadressen ni angett. Observera att Posten och DHL har olika ombud.
DHL aviserar er med SMS när er försändelse är ankommen till ert ombud.
POSTEN
Leverans med Posten sker till det Posten-ombud som ligger närmast den angivna leveransadressen ni angett. Observera att DHL och Posten har olika ombud.
Posten aviserar med SMS och påminner med en avi.
DHL DIREKT (Hemleverans)
Vid DHL Direkt kommer en speditör från DHL att leverera er order direkt till angiven adress.
Observera att ni måste vara anträffbar på det telefonnummer ni angett för att avtala en tid med speditören samt att ni måste vara anträffbar på leveransadressen för att kvittera er leverans.
Observera även att leverans sker till dörren till det hus ni bor i och inte alltid fram till dörren till lägenhet eller bostad. Detta kan medföra att ni får gå ner till gatunivå och ta emot er leverans.
FÖRETAGSPAKET
Företagspaket levereras direkt till ert företag. Inbärning ingår i leveransen.
5. Transport
Om varan skadas eller kommer bort under transporten är Tehuset Java betalningsansvarig. Ni måste dock meddela Tehuset Java inom 14 dagar om er order är transportskadad. Om varan skadas eller kommer bort då ni återsänder den är ni betalningsansvarig.
Om ni inte fått er order måste detta anmälas till Tehuset Java inom 14 dagar från att ni fått bekräftelse på att er order är skickad.
6. Ångerrätt
Ni har enligt distansavtalslagen rätt att returnera beställda felfria varor utan att ange någon anledning. Meddelande om detta ska lämnas så snart som möjligt, dock senast inom 14 dagar från det att varan mottagits. Meddela Tehuset Java
handla@tehusetjava.se eller på telefon, 046-211 19 86.
För att returen ska kunna behandlas så snabbt och smidigt som möjligt behöver Tehuset Java följande information; ordernummer, fakturanummer samt titel på de produkter som ni vill returnera. De returnerade varorna skall vara i oanvänt och oskadat skick i originalförpackning. (Plombering eller skyddsplast får inte vara bruten). Returnera varan tillsammans med fakturan (eller en kopia av denna, både fram och baksida). Ange returorsak "Ångerrätt" på fakturans baksida! Ni måste själv bekosta returporto. Retur får inte ske som postförskott eller efterkrav.
Observera att retur eller ångerrätt inte gäller på livsmedel. Det omfattar (bland annat men ej uteslutande) te, kaffe, marmelad, olja, vinäger, choklad.
7. Reklamation
Vi garanterar att de varor ni beställt är felfria vid leveransen. Skulle ni få en defekt eller fellevererad vara ska ni kontakta Tehuset Java så snart som möjligt, dock senast inom 14 dagar. Tehuset Java tar emot er felanmälan och sänder er en förfrankerad returetikett. Skicka tillbaka varan i det skick som den mottogs åtföljd av en skade- eller felanmälan, så får ni en felfri respektive rätt vara. Den fellevererade varan skall vara i oanvänt och oskadat skick (Plombering eller skyddsplast får inte vara bruten). Returnera varan tillsammans med fakturan (eller en kopia av denna, både fram och baksida). Fyll i orsaken till returen på fakturans baksida.
OBS! Innan ni returnerar defekt/fellevererad vara måste du kontakta Tehuset Java,
handla@tehusetjava.se eller 046-211 19 86 för att få reklamationen godkänd och returportot betalt.
Ansvaret för fel i beställd vara är begränsat till vad nu angivits.
8. Ej utlösta varor
Om vi får tillbaka paket som inte lösts ut från vår speditör eller ombud, förbehåller vi oss rätten att debitera er för samtliga de kostnader som uppstår i samband med en sådan retur.
Kostnaden för det dras av från inbetalt belopp eller faktura.
9. Lagval
Tvist enligt dessa villkor skall avgöras enligt svensk lag.
Tehuset Java följer Konsumentverkets rekommendationer se:
www.konsumentverket.se.
Internet policy
Internet policy för Tehuset Java AB. Hemsidan kan också innehålla tjänster från externa samarbetspartners som då också nyttjar denna internetpolicy.
Skyddande av personuppgifter:
Personuppgifter som lämnas på hemsidan eller i förbindelse med användning av relaterade tjänster, eller som i övrigt registreras i förbindelse härmed, behandlas av Tehuset Java AB och eventuella externa samarbetspartners med största omtanke och respekt.
Tehuset Java AB tillåter aldrig tredje part att använda era personliga uppgifter i marknads- eller kommunikationssyfte.
Betalning krypteras för att säkra överföringen av uppgifter. Till detta använder vi säkerhetsprotokollet SSL, som krypterar information mellan en browser (kortinnehavaren) och en internetserver (kortföretaget). Det betyder att de uppgifter ni anger vid betalning med kreditkort skyddas under överföringen mellan er dator och kortföretaget. I de fall kryptering används visas ett hänglås i er browser.
Som krypteringsform vid elektronisk handel är SSL allmänt utbrett och betraktas som en mycket säker lösning. På www.dibs.se kan ni läsa om hur en SSL-betalning genomförs.
Namn, adress och e-mail överförs normalt okrypterat när ni skickar dem till oss. Vi vill göra er uppmärksam på att information som sänds okrypterad via externa nätverk (internet) inte är tekniskt säkrad.
Vi använder endast era uppgifter till att uppfylla våra åtaganden i förbindelse med hantering och administration av betalningar och varuutskick. Detta inkluderar användning av era uppgifter till följande: bokföring, avräkning och revision, fakturering, kredit eller andra verifieringar av betalkort, säkerhet, administrativa och lagliga ändamål, systemtester, underhåll, utveckling och kundvård. Efter beställning kommer ni dessutom att motta en bokningsbekräftelse via e-mail.
För att kunna presentera erbjudanden och service som vi anser att ni som kund kan ha speciellt intresse av använder Tehuset Java AB era personliga data i marknads- och kommunikationssyfte.
På hemsidan finns bland annat möjlighet att anmäla er till vårt nyhetsbrev. När ni anmäler er som abonnent till Tehuset Java´s nyhetsbrev via e-mail accepterar ni samtidigt att vi regelbundet får använda er e-mailadress för att skicka er nyheter, marknadsinformation och annan kommunikation. Vi sörjer hela tiden för att denna information förbättras och håller en standard på så sätt att den är intressant och relevant för våra kunder. Ni kan när som helst välja att inte längre abonnera på och motta denna marknadskommunikation.
I enlighet med persondatalagen kan ni genom en skriftlig förfrågan till Tehuset Java AB få besked om vilka uppgifter som på er finns registrerade hos oss. Kontaktinformation hittar ni på www.tehusetjava.se
Övriga uppgifter
Det förekommer automatisk registrering av IP-adresser och ibland användning av "cookies" för att samla in uppgifter av teknisk karaktär samt för att skapa statistik över trafiken på siten. Alla dessa uppgifter är icke personrelaterade uppgifter och ni kan utifrån dessa inte identifieras som individ. Dessa uppgifter samlas uteslutande in av hänsyn till systemadministration och fortsatt optimering av hemsidan.