Du är här: Kaffe » Espresso » Yerba mate

Yerba mate

LAGERSTATUS: I lager 
 
 

Ilex Paraguariensis - MATÉ
Detta frostkänsliga, långsamväxande städsegröna träd blir 6 m högt och 10 m brett. De tandade bladen är djupgröna. Sidogrenarnas blommor är grönvita. Blommorna sitter i bladvecken och följs av tättsittande, djupröda bär. De torkade bladen användsför att göra MATÉ, en uppiggande koffeinhaltig dryck com dricks mycket i Sydamerika, varifrån trädet kommer.

Smak:

  • SÖTMA
  • FRISKHET
  • KROPP
  • STYRKA

Blandning:

image description

Fredriks omdöme

För er som besökt Sydamerika är detta ett mycket vanligt inslag i vardagen. Ett upppiggande örtte med mängder av hälsoegenskaper.

Ge ditt omdöme om produkten
Inga kommentarer ännu
Ange betyg *
Namn
Skriv din kommentar *
* Nödvändiga fält

Frågor & svar om produkten

FRÅGA: Hur lång dragningstid för Yerba mate och mängd till en större tekopp?
SVAR: Hej! En klassisk kopp Maté gör i kalebass genom att fylla den till 3/4 med teblad och sen fylla på med vatten. Efter någon minut så kan man börja dricka teet genom en bombilla (ett sugrör försett med filter). Det går dock hur bra som helst att brygga det som ett vanligt örtte, så länge man ser till att använda lite mer än vanligt, gärna en matsked/kopp istället för en tesked. Man kan då låta det dra runt 4-6 minuter. MVH Anna Mattsson Tehuset Java - Webshop & Order
Din fråga

E-post

Fri frakt

  • 500,00 kr - Fri frakt (Standardfrakt)

Rekommenderade produkter

DEAL OF THE DAY

Satake tekanna Sendai, 0,8 l

 
 
725 kr SENAST SåLDA VARA